Janik - Kominki Szczecin, ul. Karola Balińskiego 7E, Tel: 91 314 38 28. Zamów wyjątkowy kominek do Twojego domu!

  • Kominki i piece

    Stylizowane według indywidualnych wymagań i upodobań klienta.Szczegóły oferty
  • Kamieniarstwo

    Parapety, schody (zewnętrzne i wewnętrzne), blaty kuchenne, posadzki. Szczegóły oferty
  • Polskie piece z duszą

  • 1
  • 2
  • 3

Majolika to rodzaj poryzowanej ceramiki pokrytej nieprzezroczystą warstwą otowiowocynową, która stanowi bazę zarówno pod białe, jak i kolorowe zdobienia (ten rodzaj dekorowania ma długą tradycję, jest charakterystyczny głównie dla sztuki orientalnej).

Istnieją dwa rodzaje pieców kaflowych - modułowe i budowane od podstaw przez zduna. Piec modułowy można zainstalować w jeden dzień. Piece drugiego typu mogą mieć różne wymiary i kształty, w zależności od pomieszczenia, które mają ogrzewać, a postawienie ich zajmuje zdunowi około tygodnia. Oprócz drzwiczek, przez które wkłada się do środka drewno, piece kaflowe nie mają żadnych elementów metalowych lub żeliwnych. Piece modułowe zwykle są budowane z trzech kształtek, ale jeśli pomieszczenie jest przestronne, można użyć czterech, pięciu, a nawet sześciu elementów. Wnętrze pieca wykonuje się z materiałów ogniotrwałych. Kształtki stawia się jedna na drugiej, łącząc je zaprawą lub specjalnym silikonem, który pozostaje zawsze miękki, nawet przy bardzo wysokiej temperaturze.

Podczas rozpalania w piecu należy uchylić drzwiczki, aby ogień dobrze się palił, i usunął całą wilgoć z polan i z pieca. Kiedy drewno zacznie się żarzyć,t rzeba dokładnie zamknąć drzwiczki, wówczas caty piec będzie się nagrzewał przez kilka godzin. Szczególny sposób funkcjonowania tego rodzaju pieca sprawia, że po spaleniu catego drewna zostaje bardzo mato popiotu, który usuwa się dwa razy w roku. Zabiegi konserwacyjne wykonywane przy takim piecu także są ograniczone do minimum - jeśli jest właściwie obsługiwany, wystarczy, że raz na dziesięć lat skontroluje go wykwalifikowany zdun.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Nazwa Projektu:
Zduństwo – wsparcie tradycyjnego rzemiosła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.