Janik - Kominki Szczecin, ul. Karola Balińskiego 7E, Tel: 91 314 38 28. Zamów wyjątkowy kominek do Twojego domu!

  • Kominki i piece

    Stylizowane według indywidualnych wymagań i upodobań klienta.Szczegóły oferty
  • Kamieniarstwo

    Parapety, schody (zewnętrzne i wewnętrzne), blaty kuchenne, posadzki. Szczegóły oferty
  • Polskie piece z duszą

  • 1
  • 2
  • 3

Firma powstała 20 marca 1984 r. w Szczecinie. Głównym celem działalności firmy jest budowa i renowacja pieców kaflowych, produkcja kominków, tworzenie nowoczesnych systemów ogrzewania domów w tym kominki z płaszczem wodnym oraz dystrybucją gorącego powietrza. Poza tym firma prowadzi działalność dodatkową: sprzedaż i produkcja wyrobów gotowych z różnego rodzaju kamienia. Dodatkową działalność związaną z wyrobami kamienia firma prowadzi od 1998 r.

W związku z przynależnością firmy do izby rzemieślniczej, co jakiś czas przyjmujemy na okres 2 lat praktykantów w celu nauki zawodu.

Właściciel firmy to osoba fizyczna posiadającauprawnienia mistrzowskie. Dyplom mistrza uzyskuje się po uprzednim zdobyciu uprawnień czeladniczych (praktyka czeladnicza trwa 6 lat - po tym upływie czasu można ubiegać się o egzamin na papiery mistrzowskie). Dyplom mistrza uzyskują średnio trzy osoby rocznie w Polsce. W związku z tym firm takich jak nasza, zajmujących się zduństwem z prawdziwego zdarzenia jest niewiele.

Mistrz zduński jest to osoba o unikatowych już dziś zdolnościach posiadająca wiedze na temat budowy i struktury tradycyjnego pieca. Nie sztuką bowiem jest zbudować nowoczesny kominek, ale od podstaw postawić tradycyjny piec kaflowy, czasami wręcz wyrabiając ręcznie glinę. W województwie zachodniopomorskim jest obecnie dwóch mistrzów zduństwa.

Moda na piece kaflowe nie mija, a wręcz przeciwnie ozywa na nowo. „Domowe ognisko" pragną mieć zarówno ubodzy, których nie stać na ogrzewanie gazowe czy elektryczne oraz ludzie zamożni, którzy uważają, że kaflowy gigant połączony z kamieniem stanie się sercem mieszkania- jego główną ozdobą.

Właściciel firmy opowiada jak od dzieciństwa zafascynowany był zawodem zduna, podpatrywał wszystkie roboty u swojego wuja. Terminował później w Bydgoszczy u mistrza Franciszka Ciży, którego wspomina i darzy szacunkiem do dziś.

Dzisiaj pan Stanisław JANIK jest naszym mistrzem, ma przygotowanie pedagogiczne, które daje mu możliwość kształcenia w zawodzie zduna. Mistrz ubolewa nad tym, że niewielu chłopców garnie się teraz do ego fachu, a nie ulega wątpliwości, że jest to zawód z przyszłością.

„Zduństwo jest niczym sztuka" - mówi pan Stanisław. „Piec musi mieć duszę - trzeba włożyć w jego budowę nie tylko umiejętności ale i serce, będzie wtedy oddawał ciepło przez wiele lat. Piec to serce domu, a gdy jeszcze połączymy go z kominkiem, w którym trzaska ogień będzie nie tylko skupiał rodzinę, dawał wytchnienie po ciężkim dniu, pozwoli przenieść się w czasy dzieciństwa, przypomni ukochana babcię".

Piec zdobi o czym coraz częściej przekonują się Ci, którzy kilkanaście lat temu masowo je burzyli - jeszcze niedawno był bowiem symbolem biedy i zacofania. Dziś niektóre piece to dzieła sztuki. Coraz częściej ludzie chcą mieć także piece kuchenne, takie jak kilkadziesiąt lat temu. Dziś kaflami obudowuje się nowoczesny sprzęt AGD. Mamy również zamówienia na prawdziwe kaflowe „kombajny": piece, które ogrzewają kilka pomieszczeń, służą dodatkowo jako terma podgrzewająca wodę, dzięki płycie kuchennej można na nich gotować. Właściciel naszej firmy ma na swoim koncie opracowanie nowatorskiego projektu polegającego na tym, iż paląc w kominku dodatkowo ogrzewa się przypiecek, a on akumuluje ciepło. Metodę tę sprawdził najpierw we własnym domu, później u klienta.

Do tej pory postawiliśmy już około 80 takich kominków z przypieckami. Właściwie postawione urządzenie może ogrzać ponad 130 metrów kwadratowych powierzchni. Pan Stanisław opowiada również o kaflach. Stare kafle poniemieckie były według niego najlepsze, nie do podrobienia. Wiele z nich zachowało się jeszcze do dziś w niektórych mieszkaniach, inne powyrzucano na śmietnik. Mimo postępu i nowych technologii, są niezniszczalne i jedne z najlepszych. Dziś wybór ceramiki jest naprawdę ogromny. Wyroby polskich kaflarni, szczególnie katowickiego Karatu są bardzo wysokiej jakości. Piękne i dobre są także kafle ze Stalowej Woli. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki, ręcznie malowane w wymyślne wzory, pięknie grawerowane.

Firma kompleksowo zaopatruje klienta w gotowy wyrób, łącznie z przedstawieniem mu oferty kilkunastu producentów kamienia czyli kilkudziesięciu wzorów i kolorów kamienia do wyboru.

Służymy projektami gotowymi, realizowanych z katalogów, jak również projektujemy „pod klienta" zupełnie nowe stylizacje, dopasowane do wnętrza. Od 2002 roku, corocznie stajemy do przetargu z innymi konkurentami i z dumą możemy się poszczycić większością wygranych. Są to bardzo duże przedsiębiorstwa, najczęściej Towarzystwo Budownictwa Społecznego-Prawobrzeże Sp. z o.o. w Szczecinie i Zakład Gospodarki Komunalnej.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Nazwa Projektu:
Zduństwo – wsparcie tradycyjnego rzemiosła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.