Janik - Kominki Szczecin, ul. Karola Balińskiego 7E, Tel: 91 314 38 28. Zamów wyjątkowy kominek do Twojego domu!

  • Kominki i piece

    Stylizowane według indywidualnych wymagań i upodobań klienta.Szczegóły oferty
  • Kamieniarstwo

    Parapety, schody (zewnętrzne i wewnętrzne), blaty kuchenne, posadzki. Szczegóły oferty
  • Polskie piece z duszą

  • 1
  • 2
  • 3

Suche drewno jest niezbędne, jeśli zależy nam na ekonomicznym paleniu w kominku. Sprawdź jak je przechowywać i na co uważać, by po pewnym czasie nie uległo ono oddziaływaniu wilgoci.

Znając roczne zużycie opału, możesz raz do roku, pod koniec lata, zakupić potrzebną ilość drewna. Suche czy wymagające suszenia, trzeba je gdzieś składować.

Piwnica nie jest najlepszym pomysłem - o wiele bardziej nadają się miejsca z dobrą wentylacją.

Drewno można składać pod ścianą domu, ułożone na paletach i przykryte brezentem. Niemniej jednak, lepiej nie kłaść go po stronie zachodniej (stąd najczęściej przychodzi deszcz) ani północnej (zawsze w cieniu).

Uwaga: brezent powinien przykrywać drewno tylko od góry, w przeciwnym razie wiatr nigdy go nie przesuszy.

Na wsi często widuje się sterty drewna ułożone na podwórzu, bez żadnego przykrycia ani izolacji od ziemi. Takie drewno oczywiście moknie na deszczu, ale też szybko schnie na słońcu i wietrze. Mimo wszystko, przed spaleniem warto je wrzucić na kilka dni do szopy, żeby do pieca lub kominka trafił opał całkowicie suchy. Jeżeli niedawno padało, trzeba je suszyć trochę dłużej (przynajmniej szczapy z wierzchu, które zamokły najbardziej).

Oczywiście, takie drewno musi być składowane, nawet na dworze, przynajmniej przez rok.

Aby przyspieszyć suszenie drewna, najlepiej zamówić polana jednakowej długości (na przykład 33 cm), a później przerąbać je samemu siekierą. Im większa powierzchnia będzie wystawiona na działanie powietrza, tym szybciej drewno wyschnie.

Poza tym, jeżeli twardziel (wewnętrzna część pnia, znajdująca się pod korą i bielą) ma bezpośredni kontakt z płomieniem, polano szybciej się rozpali.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Nazwa Projektu:
Zduństwo – wsparcie tradycyjnego rzemiosła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.