Janik - Kominki Szczecin, ul. Karola Balińskiego 7E, Tel: 91 314 38 28. Zamów wyjątkowy kominek do Twojego domu!

  • Kominki i piece

    Stylizowane według indywidualnych wymagań i upodobań klienta.Szczegóły oferty
  • Kamieniarstwo

    Parapety, schody (zewnętrzne i wewnętrzne), blaty kuchenne, posadzki. Szczegóły oferty
  • Polskie piece z duszą

  • 1
  • 2
  • 3

Obieg powietrza w obrębie kominka jest istotny nie tylko ze względu na prawidłowe i efektywne spalanie, ale też - ze względu na bezpieczeństwo Ciebie i Twoich bliskich. Tutaj dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Po co jest wlot powietrza?

Nasze urządzenia grzewcze zużywają powietrze, a później wydalają je przez przewód odprowadzający dym. Powietrze może pochodzić z przewodu doprowadzającego umieszczonego przed kominkiem lub piecem albo po prostu z samego pomieszczenia. W tym ostatnim przypadku powietrze jest zasysane do pomieszczenia z zewnątrz (przez otwory wentylacyjne, a nawet pod uszczelkami okien, pod drzwiami itp.), żeby zastąpić powietrze zużyte przez urządzenie.

Wyobraźmy sobie, że kominek ma przewód odprowadzający gazy o średnicy 25-30 cm i wysokości około 8 m. Jeżeli zestawimy wielkość otworu z prędkością odprowadzania dymu (kilka metrów na sekundę), to okaże się, że powietrze w pomieszczeniu o wymiarach 6 x 4 m i wysokości 2,5 m (60 m3) jest wymieniane w ciągu... 5 minut, o ile kominek pracuje pełną mocą.

Krótko mówiąc, kominek ogrzewa powietrze w pokoju do, powiedzmy, 7°C. Właśnie to powietrze wpada za chwilę do paleniska, po czym uchodzi kominem. W takim przypadku ogrzewasz przede wszystkim niebo (zgodnie z zasadą, że ciepłe zawsze płynie w stronę zimnego).

Załóżmy teraz, że jest ci zimno i postanawiasz do twojego urządzenia grzewczego opalanego drewnem dodać urządzenie dodatkowe, na przykład piec na gaz. Ten podniesie temperaturę powietrza, które, przypomnijmy, tylko przelatuje przez pokój, dajmy na to, o kolejne 4°C. Niemal natychmiast o tyle samo wzrośnie temperatura dymu (w naszym przypadku po 4 sekundach).

Usytuowanie przewodu doprowadzającego powietrze.

Przewód doprowadzający świeże powietrze jest więc nieodzowny. Może biec pod podłogą; wszystko zależy od tego, co jest pod spodem. W budownictwie starego typu będą to ułożone wzdłuż lub w poprzek belki podłogowe. W nowoczesnych domach może to być podpiwniczenie lub pusta przestrzeń podpodłogowa. W domach wielorodzinnych na ogół stosuje się betonowe płyty.

Często widuje się kominki wybudowane przy ścianie zewnętrznej, w której jest wykonany otwór, zabezpieczony kratą, zapewniający dopływ powietrza. Nie ma to większego sensu, ponieważ w ten sposób ogrzewa się ścianę, która oddaje ciepło na zewnątrz. Jeśli kominek jest ustawiony przy ścianie wewnętrznej, ogrzewa również pomieszczenie po jej drugiej stronie.

Mimo iż piec a moc 7 kW i taką samą dysponuje kominek, to temperatura w pomieszczeniu nie zwiększy się dwukrotnie. Podniesie się tylko o kilka stopni. Wniosek: w tym przypadku nie potrzebujesz ogrzewania dodatkowego. Wystarczy zapewnić urządzeniu dopływ świeżego powietrza.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Nazwa Projektu:
Zduństwo – wsparcie tradycyjnego rzemiosła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.