Janik - Kominki Szczecin, ul. Karola Balińskiego 7E, Tel: 91 314 38 28. Zamów wyjątkowy kominek do Twojego domu!

  • Kominki i piece

    Stylizowane według indywidualnych wymagań i upodobań klienta.Szczegóły oferty
  • Kamieniarstwo

    Parapety, schody (zewnętrzne i wewnętrzne), blaty kuchenne, posadzki. Szczegóły oferty
  • Polskie piece z duszą

  • 1
  • 2
  • 3

Jakim drewnem należy palić w kominku? Co zrobić, by spalanie tego skądinąd drogocennego materiału było jak najbardziej efektywne? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł!

Kwintesencja

Najlepszym drewnem do palenia jest dąb, buk, grab, brzoza, kasztan, lipa i topola. Unikaj raczej drzew iglastych (sosna, jodła, modrzew, świerk), ponieważ szybko się spalają i dają dużo iskier.

W dokonaniu wyboru pomogą kryteria bardziej szczegółowe. Otóż wyróżniamy dwa typy drewna, twarde i miękkie:

  • twarde to dąb, buk, grab i drzewa owocowe;
  • miękkie to niektóre drzewa liściaste, jak topola, i większość iglastych (sosna, jodła).

Drewno twarde pali się wolno i daje mniej ciepła, natomiast miękkie pali się szybciej i daje więcej ciepła:

  • jeżeli mamy piec tradycyjny, w ciągu dnia powinniśmy palić drewnem miękkim, często dokładając do ognia (jeżeli chcemy szybko nagrzać pomieszczenie), a później, gdy idziemy spać, dołożyć większe polana drewna twardego;
  • jeśli natomiast mamy piec akumulacyjny, to nie ma większego znaczenia, czy palimy drewnem miękkim, czy twardym; ważne tylko, żeby piec osiągnął odpowiednią temperaturę i nagromadził jak najwięcej ciepła, zanim pójdziemy spać.

Nigdy nie pal drewnem spryskanym substancjami chemicznymi, ponieważ środki owadobójcze i grzybobójcze mają właściwości rakotwórcze. Takie drewno łatwo poznać po żółtym zabarwieniu. Uważaj też na drewno z odzysku: stare podkłady kolejowe, słupy trakcji elektrycznej, odpady fabryczne itp.

Ostatnia rada: uwaga na eksplozje. Gdy pali się kasztanowiec, możemy podziwiać wspaniałe snopy iskier, którym towarzyszą głuche pęknięcia. Jednemu z moich znajomych zdarzyło się, że na podłodze o metr od paleniska wylądowało metrowej długości płonące polano. Na szczęście, miał posadzkę z płytek.

Wilgotność

Każde drewno jest wilgotne. Podczas spalania możemy zauważyć wrzącą wodę sączącą się przez szczeliny i otwory wydrążone przez owady, a później ulatującą w postaci pary wodnej. Drewno zbyt wilgotne trudno się rozpala, daje mało ciepła i zostawia ogromne ilości sadzy.

O drewnie mówi się, że jest suche, gdy jego wilgotność nie przekracza 20%, a zielone, gdy przekracza 50%. Idealne do palenia jest drewno o wilgotności od 12 do 15%.

Ze znakiem jakości czy bez?

Znak jakości gwarantuje drewno opałowe wysokiej klasy. Niemniej jednak, wielu producentów oferuje drewno bez tego znaku, które wcale nie ustępuje jakością. Po prostu sam musisz sprawdzić, co dane drewno jest warte.

Alternatywa: polana z drewna prasowanego

Jak już wspominaliśmy, przy zastosowaniu paliwa tego typu wydajność energetyczna wzrasta do 4,8 kWh, a czas spalania wydłuża się o 50%. Istnieją dwa typy drewna prasowanego:

  • Polana parafinowane, mieszanina sprasowanych trocin i parafiny, o długości 29 cm i o wadze 1,4 kg. Idealne na rozpałkę; palą się dużym płomieniem przez godzinę.
  • Polana z prasowanego drewna bez dodatków, o tej samej wadze i długości, ale bez parafiny, mogą się palić do półtorej godziny.

Niemniej jednak, czas spalania pozostaje ograniczony. Palenie przez 5 godzin pozwala zapewnić stałe ciepło w piecu najtańszego typu. Warto też nadmienić, że wartość energetyczna kilograma polan jest mniejsza niż w przypadku dębiny.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Nazwa Projektu:
Zduństwo – wsparcie tradycyjnego rzemiosła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.